Myomy jsou nezhoubné nádory, které vznikají v lidském těle v orgánech tvořených hladkou svalovinou. Nejčastěji se nacházejí v děloze. Postihují 20 - 30 % žen ve věku nad 35 let. Je známo, že jedna třetina žen s děložními myomy trpí menstruačními obtížemi. Příčina vzniku těchto nezhoubných děložních nádorů není zcela jasná. Zásadní roli při jejich vzniku hrají ženské pohlavní hormony, dědičné, rasové a geografické faktory.
Jaké jsou příznaky děložního myomu ?
Větší část žen nemusí mít žádné příznaky a s diagnózou děložního myomu se poprvé setkají při preventivním gynekologickém vyšetření. U žen s příznaky patří mezi jejich typické představitele následující obtíže:
- silné a prodloužené menstrauční krvácení, často spojené s úbytkem červených krvinek a železa (anémie)
- nepravidelné nebo bolestivé menstruační krvácení
- tlak nebo bolesti v pánvi a podbříšku
- pocity plnosti v podbříšku, zvětšení objemu břicha, otok, nadýmání
- bolesti při pohlavním styku časté nucení na moč či obtíže při vyprazdňování močového měchýře (retence), zácpa poruchy plodnosti (fertility)
Přítomnost myomu lze s jistotou potvrdit především ultrazvukem. V případě nejasného nálezu lze vyšetření doplnit o computerovou tomografii (CT) či magnetickou rezonanci (MR).
Operační léčbu myomů jakož i ostatní operační léčbu provádíme (většinou osobně) na partnerské gynekologické klinice Gyncentrum.